Desks and Tables
Filtered Search Results
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Perforated Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters & Perforated Top have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Crank Adjustable Height Stainless Steel Table with Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Crank Adjustable Height Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 81.3 to 101.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | 32 to 40 in. |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 32 to 40 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Leveling Glides and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Warranty | 2 years |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Vibration Isolation Casters |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Steel Table |
| With Casters | Yes |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Custom Manufactured Stainless Steel Work Surface
Fisherbrand™ Stainless Steel Custom Manufactured Work Surface is desigend and engineered to suit your specific needs.
Fisherbrand™ Stainless Steel Knee Space Panel for use with Apron Rails
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| For Use With (Equipment) | Apron Rails |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Panel End Support
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Depth (English) | 22 in. |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
Fisherbrand™ Stainless Steel Knee Space Panel for use with Drawer Apron Frames, Sitting Height
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 60 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| For Use With (Equipment) | 4 in. Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 23.4 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Heavy Duty Wall Mount Bracket
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 61 cm |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
| Height (English) | 24 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Corner Filler
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Grey Phenolic Work Surface
Fisherbrand™ Phenolic Work Surface is a chemically resistant, one-inch thick grey Phenolic top.
| Product Type | Work Surface |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Phenolic |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Leveling Glides |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Leveling Glides |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |